Na tokijskom sajmu automobila daleke 1975. godine Nissan je predstavio AD-1, prototip malog dvoseda sa centralno postavljenim agregatom, inspirisan tada izuzetno popularnim Fiat X1/9, dizajniranom od strane čuvenog studija Bertone. Pomenuta konfiguracija je pristupačnom italijanskom sportisti uz kompaktni, ali dovoljno snažni motor sa četiri cilindara i optimalnu raspodelu mase donela epitet prave vozačke mašine, a pomenuti koncept ispratio je i potencijalni japanski izazivač.
Kao što je Fiat X1/9 baziran na porodičnom kompaktu 128, tako je i pri stvaranju Nissan AD-1 upotrebljena platforma Cherry F10, sa četvorocilindričnom pogonskom jedinicom od 1.4 litre relociranom neposredno ispred zadnje osovine. Specijalno za prototip Nissan AD-1, agregat je dobio za ono vreme izuzetno naprednim sistemom elektronskog ubrizgavanja goriva, dok je za prenos snage na zadnje točkove zadužen petostepeni manuelni menjač.
Pored savremenog pogonskog sklopa i transmisije, Nissan AD-1 je posedovao i McPherson nezavisno oslanjanje na svim točkovima i sve četiri disk kočnice, što bi ovom dvosedu teškom svega 740 kg omogućilo i upravljivost u rangu zapadnog uzora.
Karoserija prototipa Nissan AD-1, iako atraktivna i u duhu klinaste mode 1970-ih godina, bila je gotovo u potpunosti delo aerodinamičara. Iz tog razloga i ne čudi podatak o koeficijentu otpora vazduha od svega 0.26.
Za razliku od najvećeg broja prototipova, Nissan AD-1 je bio kompletan i potpuno funkcionalan automobil. Jedini proizvedeni primerak koji i danas postoji, opremljen je sa dva sportska sedišta, podesiva u svim smerovima, dok su za smeštaj prtljaga predviđeni prostori ispred kabine, iza sedišta i u samom “repu“ iza agregata.
Na žalost, iako je koncept Nissan AD-1 1975. godine bio u poodmaklom stadijumu razvoja i imao potencijalne tržišne šanse, projekat sportskog automobila sa centralnim motorom uskoro je vraćen u fioku, gde će ostati sve do polovine naredne decenije i novog fantastičnog modela…
(Nastaviće se)
(Nikola Jovanović/Foto: 2000gt.net; allcarindex.com)
Komentari